توریسم سلامت؛ دریچه ای رو به جذب بیماران بین المللی

توریسم سلامت

توریسم سلامت

Medical Tourism

دریچه ای رو به جذب بیماران بین المللی

توریسم سلامت یا گردشگری سلامت یکی از مهم‌ترین اشکال صنعت گردشگری به شمار می‌رود. توریسم پزشکی را می‌توان به عنوان فرآیند سفر به خارج از شهر یا کشور محل اقامت بیمار به منظور دریافت مراقبت‌های پزشکی و درمانی تعریف کرد. در سال‌های اخیر رشد محبوبیت توریسم سلاکت توجه سیاست گذاران، محققان و رسانه‌ها را به خود جلب کرده است. در گذشته، اصطلاح گردشگری سلامت به سفر بیماران از کشورهای کمتر توسعه‌یافته به کشورهای توسعه ‌یافته برای پیگیری درمان‌هایی که در کشورشان موجود نبود اطلاق می‌شد. اما امروزه ما در حال تجربه تغییرات کمی و کیفی در تحرک بیماران هستیم، زیرا مردم برای دسترسی به خدمات بهداشتی از کشورهای ثروتمندتر به کشورهای کمتر توسعه یافته سفر می‌کنند. این تغییر عمدتاً ناشی از هزینه نسبتا مناسب درمان‌ها در کشورهای کمتر توسعه یافته، در دسترس بودن پروازهای ارزان قیمت و افزایش اطلاعات بازاریابی در مورد در دسترس بودن خدمات پزشکی در این کشورها است. در این نوشتار به معرفی توریسم سلامت و مزایای ویژه آن برای پزشکان و فعالان حوزه بهداشت و درمان می‌پردازیم.

توریسم سلامت

دلایل گسترش توریسم سلامت

توریسم سلامت یک پدیده چند میلیارد دلاری در سراسر جهان است که انتظار می‌رود در دهه پیش رو رشد قابل توجهی را تجربه کند. برای افراد نیازمند به خدمات بهداشتی درمانی، هزینه عامل کلیدی برای تصمیم گیری برای دریافت مراقبت های پزشکی در خارج از محل زندگی خود است. از آنجایی که هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی در ایالات متحده و سایر نقاط جهان به شدت افزایش رو به افزایش است، بسیاری از کارفرمایان و شرکت‌های بیمه به گردشگری پزشکی به دنبال راهی برای کاهش این هزینه‌ها نگاه می کنند. صاحبان کسب و کارهای حوزه سلامت در کشورهای بیشتر و بیشتری در سراسر جهان از مزایای مالی این بازار در حال ظهور آگاه می‌شوند، بنابراین خدمات پزشکی ممتاز را با قیمت‌های بسیار پایین تر ارائه می‌دهند. دلیل اصلی اینکه کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها در کشورهای در حال توسعه قادر به کاهش قیمت خود هستند، مستقیماً با وضعیت اقتصادی آن کشورها مرتبط است. به دلایلی همچون کاهش ارزش پول ملی در کشورهای در حال توسعه‌ای چون ایران قیمت خدمات بهداشتی درمانی در آن‌ها نسبت به کشورهای توسعه یافته بسیار مناسب است. تا جایی که قیمت عمل جراحی در کشورهایی که توریسم پزشکی را ترویج می‌کنند در مقایسه با ایالات متحده از 30٪ تا 70٪ کمتر است.

توریسم درمانی

مزایای جذب توریسم سلامت

جذب توریسم سلامت برای بیماران، صاحبان کسب و کارهای بهداشتی درمانی، پزشکان و اقتصاد کشور میزبان مزایای بسیاری را به همراه دارد. بیمارانی که به عنوان توریسم درمانی سفر می‌کنند می‌توانند خدمات بهداشتی درمانی را با بهترین کیفیت و نازل‌ترین قیمت دریافت کنند. صاحبان کسب و کارهای بهداشتی درمانی، پزشکان و کادر درمان نیز با افزایش مراجع و در پی آن افزایش فروش، افزایش درآمد و رفاه اقتصادی را تجربه خواهند کرد. گردشگری سلامت برای اقتصاد کشور میزبان نیز مزایایی همچون تقویت اقتصاد با ارزآوری و تقویت زیرساخت‌های درمانی و حمل و نقل را به همراه دارد.

عوامل موثر بر جذب توریسم سلامت

دو عامل اصلی برای جذب توریسم سلامت وجود دارد:
1. کیفیت خدمات در بخش مراقبت‌های بهداشتی یا کیفیت فنی یا مکانیکی
2. کیفیت خدماتی یا عملکردی
تجهیزات فنی هسته اصلی الگوریتم تشخیصی بیماران است، در حالی که کیفیت عملکردی با خدمات ارائه شده در مراکز بهداشتی درمانی (مانند خدمات کارکنان، پرستاران و مهم‌تر از همه، پزشکان نسبت به بیمار) سنجیده می‌شود. کیفیت خدمات در صنعت توریسم پزشکی بخش مهمی در جذب مشتری است. یکی از موانع اساسی در پذیرش گردشگر پزشکی، عدم موفقیت در جلب اعتماد مخاطبان بین‌المللی نسبت به کیفیت مناسب خدمات بهداشتی درمانی است. کلید غلبه بر این مانع استفاده از برندینگ پزشکی حرفه ای و استراتژی های بازاریابی کافی و ارزیابی کیفیت از طریق اعتبار بخشی از یک موسسات بین المللی شناخته شده است. چنین اعتبار بخشی برای تقویت اعتماد به کیفیت مراقبت‌های بهداشتی بسیار مهم است.

گردشگری درمانی

نحوه جذب توریسم سلامت

1. یک گزارش تحلیل امکان سنجی دریافت کنید
گزارش تحلیل امکان سنجی تصویری از صنعت گردشگری پزشکی به شما می‌دهد. همانطور که از نام آن پیداست، این گزارش به شما کمک می‌کند تا مشخص کنید که جذب توریسم سلامت بر اساس عوامل مختلف چقدر عملی است. این گزارش‌ها شامل تحقیق و تجزیه و تحلیل‌های مختلف از جمله: چیستی گردشگری پزشکی، میزان سرمایه گذاری لازم برای این فعالیت، سود احتمالی در زمینه فرصت‌ها و رقابت، بایدها و نبایدها برای راه اندازی کسب و کار گردشگری درمانی است. این اطلاعات بسیار مهم است و صاحبان کسب و کارهای پزشکی می‌توانند بر آن اساس تصمیم عاقلانه‌ای در مورد عملی بودن راه اندازی یک تجارت گردشگری پزشکی بگیرند. اگر پاسخ در مرحله اول «مثبت» است، وقت آن است که به مرحله بعدی بروید.

2. یک بیزینس پلن یا طرح تجاری ایجاد کنید
تهیه یک طرح کسب و کار گردشگری پزشکی که به مسائل مختلف این تجارت می‌پردازد بسیار مهم است: تعداد مشتریانی که می‌توانید در یک زمان مدیریت کنید، کمترین نرخ‌هایی که می‌توانید ارائه دهید و در عین حال کسب و کار سودآوری را حفظ کنید، مجموع هزینه‌های مربوط به اداره یک دفتر فیزیکی/مجازی و کارکنان آن‌ها و بازار محلی مواردی هستند که باید در بیزینس پلن یا طرح تجاری مشخص شوند.

3. دریافت گواهینامه و مجوز فعالیت‌ها در صنعت خدمات بهداشتی درمانی بین‌المللی
کمیسیون اعتباربخشی سازمان مراقبت های بهداشتی (ICAHO) شناخته شده ترین سازمان اعتباربخشی مراقبت‌های بهداشتی ایالات متحده است. در سال 1994، کمیسیون مشترک بین‌المللی (JCI) را تشکیل داد که امروزه با کسب‌ و کارهای گردشگری پزشکی و سازمان‌های مراقبت‌های بهداشتی در بیش از 100 کشور جهان کار می‌کند. اعتبار JCI شامل مهر طلایی تایید است که برای بیش از 1000 نهاد پزشکی در سراسر جهان صادر کرده است. کشورهای خارج از ایالات متحده و اروپا قوانین اعتباربخشی JCI را برای بیمارستان های بین المللی اعمال می‌کنند. اتحادیه کیفیت سفر پزشکی (MTOA) گزارش می‌دهد که دریافت مهر گواهی و افزودن آن به وب سایت بیمارستان یا کلینیک شما به گردشگران و متخصصان پزشکی نشان می‌دهد که تجارت گردشگری سلامت شما با استانداردهای جهانی این صنعت مطابقت دارد. همچنین تأمین مجوزهای مختلف ملی و مجوزهای محلی برای راه اندازی یک تجارت توریسم پزشکی مهم است.

4. بهترین رقیبان خود در صنعت درمانی و پزشکی را پیدا کنید
این یک گام مهم برای موفقیت در گردشگری سلامت است. مطمئن شوید که در مورد بهترین امکانات پزشکی و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی که توسط رقیبانتان ارائه می‌شود اطلاعات کافی دارید. جمع آوری اطلاعات در این زمینه را می‌توان به صورت آنلاین جستجو کرد، اگرچه اغلب بهتر است با سفر به نقاط مختلف و مطالعه میدانی یک بازرسی دست اول انجام دهید.

5. نرخ های رقابتی و در عین حال سودآور تنظیم کنید
مطمئن شوید که نرخ‌هایی را که برای درمان‌های پزشکی ارائه می‌دهید معقول و مناسب هستند. برای خدمات خود نرخی را برگزینید که با حفظ سودآوری با قیمت رقبایتان برابر و یا از آن کمتر باشد.

6. صنعت گردشگری پزشکی خود را بازاریابی کنید
این فرآیند بازار هدف شما را مشخص می کند. یکی از ارزان‌ترین راه‌های تبلیغات، تبلیغات دهان به دهان است. دیجیتال مارکتینگ پزشکی یکی از بهترین گزینه‌ها به شمار می‌رود. این شامل گزینه‌هایی مانن طراحی سایت پزشکی و سئو سایت است. این فعالیت ها می‌تواند به افزایش رتبه مجموعه شما در نتایج جستجوی گوگل کمک کند. زمانی که مشتریان بالقوه کلمات کلیدی یا عبارات خاص مرتبط با گردشگری پزشکی را در گوگل جستجو می‌کنند، کسب و کار شما در حالت ایده آل باید در صفحه اول نتایج جست و جو قرار گیرد.

توریسم سلامت

سخن آخر

فعالیت در صنعت توریسم سلامت مستلزم بهره گیری از دانش متخصصان این امر است. آژانس پلاکت ارائه دهنده صفر تا صد خدمات تخصصی توریسم سلامت به صاحبان کسب و کارهای خدمات پزشکی و درمانی می‌باشد. خدمات این مجموعه شامل بخش های زیر می باشد:

1 – خدمات مشاوره ای در زمینه جذب مخاطب بین المللی

2 – راهکارهای اخذ مجوزهای حرفه ای ویژه کلینیک و مطب

3 – طراحی اختصاصی سایت چند زبانه و سئو حرفه ای آن

4 – تولید محتوای چند زبانه ویژه سایت و شبکه های اجتماعی

سوالات متداول

1.توریسم سلامت به معناست؟
توریسم سلامت یا گردشگری پزشکی را می‌توان به عنوان فرآیند سفر افراد بیمار به خارج از شهر یا کشور محل اقامت خود با هدف دریافت مراقبت‌های درمانی تعریف کرد.
2. مزایای توریسم سلامت چیست؟
توریسم سلامت برای بیماران دسترسی به بهترین خدمات درمانی با کمترین قیمت را فراهم نموده و برای کادر درمان ناحیه مقصد نیز افزایش درآمد و رفاه اقتصادی را به دنبال دارد.
3. عوامل موثر بر جذب توریسم سلامت کدامند؟
کیفیت خدمات فنی یا مکانیکی که به معنای تشخیص و درمان صحیح بیماری است و کیفیت خدماتی یا عملکردی که به معنای کیفیت خدمات کادر درمان و نحوه رفتار آن‌ها به بیماران می‌باشد.
4. قدم‌های لازم برای شروع تجارت گردشگری سلامت چیست؟
تهیه گزارش امکان سنجی، تدوین بیزینس پلن، دریافت مجوزهای داخلی و بین‌المللی، مطالعه بازار و رقیبان، تعیین نرخ‌های رقابتی و سودآور، برندینگ و بازاریابی مهم‌ترین گام‌ها برای شروع یک تجارت توریسم سلامت موفق است.