برندسازی و برندینگ

Branding

طراحی و شکل گیری هویت بصری یک برند و اطلاع رسانی آن

تفاوت برندسازی و برندینگ

امروزه برندسازی و برندینگ در شرکت ها، سازمان ها و کسب و کارهای مختلف بسیار اهمیت پیدا می کند. از این رو برندسازی و برندینگ از جمله کلید واژه هایی هستند که بسیاری از صاحبان کسب و کار، شرکت ها و سازمان ها اهمیت خاصی به آن می دهند. اما گفتنی است که این دو واژه از لحاظ علمی و اجرایی تفاوت معناداری با یکدیگر دارند و جایگاه هر یک قابل تامل است. در فرآیند برندسازی یک کسب و کار، طراحی و شکل گیری هویت بصری یک برند و اطلاع رسانی آن از طرق مختلف تبلیغاتی در رسانه ها، سایت ها و شبکه های اجتماعی اهمیت دارد. اما در فرآیند برندینگ ارزش و جایگاه مطلوب یک برند شکل گرفته برای مخاطبان هدف و یا عموم مردم خلق می شود. این ارزش مطلوب می تواند شامل یه تجربه خوب، خاطره خوش، حس و تداعی ذهنی مناسب برای متقاضی و مخاطب باشد که می تواند سال های سال در ذهن فرد پابرجا بماند. برندسازی با مطالعه دقیق بازار هدف، آنالیز رقباء و رقابت پذیری و رسیدن به ایده آل شخصیت برند آغاز می شود. از این رو اولین قدم در برندسازی طراحی نام تجاری و یا طراحی لوگو با توجه به شاخصه ها و مدل فعالیتی یک کسب و کار است. همه ابزارهای بصری یک برند مانند نام، طرح لوگو، شعار دائمی و فصلی، نوع فونت و نگارش نام و طراحی ست اداری به عنوان یک ابزار برای برندسازی و برندینگ می باشند. این شاخصه ها کمک زیادی به درک مخاطبان و جامعه هدف نسبت به نوع سرویس و خدمات یک کسب و کار می کند.

برندسازی و برندینگ

اهمیت برندینگ در توسعه کسب و کار

اما در قدم های بعدی ایجاد یک ذهنیت مثبت همراه با یک ویژگی خاص برای برند در افکار عمومی و یا بازار هدف اهمیت دارد. این ذهنیت خاص و مثبت باعث می شود شما بتوانید عموم مردم و یا مخاطبان خاص را به سمت خود جذب کنید و یا به عنوان مشتریان کلیدی آن ها را حفظ نمائید. زمانی که یک برند به عنوان یک برند برتر و شاخص شکل می گیرد، سودآوری آن به واسطه حفظ مشتریان وفادار و کلیدی خود افزایش می یابد. پس به طور خلاصه می توان گفت دلایل اصلی برندسازی و برندینگ یک کسب و کار  می تواند شامل شناخت دقیق بازار هدف و تحقیقات بازار در راستای سبقت گرفتن نسبت به رقباء، کمک به شناخت نیازهای مخاطبان، رهبری کردن بازار، تشکیل و ایجاد مشتریان و مخاطبان وفادار، ایجاد رضایت مندی در نیروهای کار و همچنین مخاطبان، دسترسی راحت تر به مخاطبان با هزینه های پایین، فروش و ارائه بیشتر خدمات و محصولات و تصاحب سهم بیشتر بازار، تائید و افزایش اعتماد و اعتبار کسب و کار بویژه در مواقع جذب سرمایه، کاهش هزینه های تبلیغات و بازاریابی و … باشد.

برندینگ پزشکی

ابزارهای کاربردی در برندینگ و برندسازی

حال سوال اینجاست که برای تبدیل کسب و کارها به یک برند معتبر و پایدار باید از چه ابزاری استفاده کرد. روابط عمومی موثر، پایبندی به تعهدات کسب و کار، حضور مثبت و تداومی در شبکه های اجتماعی، سایت فعال و پویا و تعامل محور با مخاطب، تبلیغات کلیدی، هدفمند و با ثبات، خدمات پشتیبانی پس از ارائه خدمات، بازاریابی مستقیم و اسپانسرینگ از مهمترین ابزارهای برندسازی و برندینگ هستند. همانطور که اشاره شد از راهکارهای اصلی و حرفه ای برای برندسازی و برندینگ، تبلیغات موثر است. تبلیغات مناسب علاوه بر دیده شدن توسط مخاطبان و بازار هدف، باعث ایجاد شهرت برند در بین جامعه هدف و یا فراتر از آن می شود. از مهمترین فعالیت های تبلیغاتی، دیجیتال مارکتینگ است که باید نگاه ویژه ای نسبت به آن داشت.

کسب و کارها باید در برندینگ شخصی و سازمانی خود به دنبال ایجاد وجه تمایز با دیگر برندهای با فعالیت مشابه باشند. در فرآیند برندینگ اعتبار برند ارتقاء یافته و به شهرت آن افزوده می شود و علاوه بر جایگاه یابی، ثبات جایگاه در برند صورت می پذیرد. در بعد رقابتی نیز فروش بیشتر محصولات و خدمات نسب به رقبا اتفاق می افتد. از این رو می توان از برندسازی و برندینگ به عنوان یک روش کلیدی در تولید ثروت و سودآوری نام برد. از طرفی باید به این نکته اشاره کرد که برند یک کسب و کار خود می تواند به دارایی ناملموس آن بیزینس تبدیل شود. از این رو شنیدن اسم آن برند توسط افراد مختلف خود می تواند گونه ای از تبلیغات به شمار آید. راه اندازان کسب و کارهای مختلف باید تفکر برند سازی و برندینگ را در خود تقویت نمایند و باید بدانند بدون آن تفکر اشتباهی بزرگ را مرتکب می شوند. این تفکر باید در طرح کسب و کار، طرح توجیهی  و یا بیزیس پلن گنجانده شود و براساس استراتژی، برنامه ریزی بلند مدتی در جهت برندینگ صورت گیرد.

برندینگ

خدمات آژانس پلاکت در برندسازی و برندینگ

  • تدوین مدل کسب و کار و مشاوره خلق و توسعه برند
  • مشاوره انتخاب شعارهای برند و شعار تبلیغاتی اثرگذار
  • مشاوره تخصصی و ارائه راهکارهای برندینگ شخصی
  • انتخاب و طراحی نام تجاری متناسب با هویت برند
  • طراحی و اجرای کتابچه هویت بصری برند (لوگو و…)
  • تحقیقات بازار و ارائه راهکار ایجاد برتری نسبت به رقباء
  • معرفی و شناساندن قابلیت های سازمان به بازار هدف
  • طراحی و اجرای کمپین در حوزه برند و برندینگ
  • ارائه برنامه فعالیت در رسانه ها و شبکه های اجتماعی
  • تنظیم گزارش های آماری فرایند برندسازی و برندینگ

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان می توانید با ما تماس بگیرید یا با استفاده از فرم ثبت درخواست مشاوره رایگان درخواست خود را ثبت کنید تا مشاوران ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند

0912-9596248 ثبت درخواست خدمات ثبت درخواست مشاوره رایگان