اینستاگرام مارکتینگ چیست؟

بدون شک اینستاگرام را می‌توان یکی از بهترین و موثرترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ حال حاضر جهان قلمداد کرد. اینستاگرام در کشور ما نیز به یک ابزار بسیار مهم و اثر بخش برای فعالیت‌های بازاریابی تبدیل شده است. چرا که ایران هفتمین کشوری‌ست که بیشترین آمار کاربر فعال در اینستاگرام را دارد. اما اینستاگرام مارکتینگ چیست؟ بازاریابی اینستاگرام نوعی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی است که شامل تبلیغ یک برند در اینستاگرام می‌شود. اینستاگرام به عنوان یک شبکه اجتماعی به برندها کمک می‌کند تا با مخاطبان زیادی ارتباط برقرار کنند، آگاهی از برند را در بین آن‌ها افزایش دهند و در نتیجه این فعالیت‌ها باعث افزایش میزان فروش محصولات و خدمات خود شوند. اگر از علاقه‌مندان به دیجیتال مارکتینگ و به طور ویژه، بازاریابی اینستاگرامی هستید، مطالعه این مقاله می‌تواند برای شما مفید واقع شود.

اینستاگرام مارکتینگ

مفهوم اینستاگرام مارکتینگ

اینستاگرام فقط مکانی برای دوستان نیست که عکس‌های تعطیلات خود را با هم به اشتراک بگذارندً !اینستاگرام بیش از یک دهه است که بر تجارت، اقتصاد و نحوه استفاده برندها از شبکه‌های اجتماعی تاثیر پررنگی بر جای نهاده است.

برای درک بهتر مفهوم اینستاگرام مارکتینگ نگاهی به آمار و ارقام مرتبط با این شبکه اجتماعی در کشور ایران می‌اندازیم:

 • آمار و ارقام موجود تا پایان سال 2020 نشان می‌دهد که در حدود 54 درصد از جمعیت کشور عضو شبکه اجتماعی اینستاگرام هستند!
 • این کاربران به طور متوسط روزانه 30 دقیقه از زمان خود را در اینستاگرام سپری می‌کنند!
 • در حدود 200 میلیون کاربر اینستاگرامی حداقل 1 پروفایل تجاری (یا فروشگاه آنلاین) را دنبال می‌کنند.

بازاریابی اینستاگرام تمرین استفاده از اینستاگرام برای افزایش آگاهی از برند، مخاطبان، سرنخ ها و فروش شماست. اینستاگرام به عنوان پرکاربردترین پلتفرم شبکه اجتماعی برای افراد 16 تا 34 ساله، یک پلتفرم بازاریابی بسیار موثر برای برندها، کارآفرینان و تولیدکنندگان است. استراتژی‌های بازاریابی در اینستاگرام شامل موارد زیر هستند:

 • بازاریابی محتوا: تولید محتوای اصیل و باکیفیت، در قالب پست، استوری، ریلز و غیره می‌تواند نقش بسیار مهمی را برای افزایش آگاهی از برند و افزایش فروش ایفا کند.
 • تبلیغ کسب و کار از طریق اینفلوئنسرها و سلبریتی‌های در اینستاگرام: تبلیغ کسب و کارهای گوناگون توسط افراد مشهور می‌تواند تاثیر مثبت زیادی را بر روی برندینگ و فروش محصولات بر جای بگذارد.

اینستاگرام مارکتینگ

اهمیت اینستاگرام مارکتینگ

استراتژی‌ها و روش‌های بازاریابی بسیار متنوع هستند. برای دیجیتال مارکتینگ نیز متدهای گوناگونی وجود دارد که بازاریابی اینستاگرامی یکی از مهم‌ترین آن‌هاست. اما اهمیت اینستاگرام مارکتینگ چیست؟

اینستاگرام بیش از 2 میلیارد کاربر فعال دارد. این آمار اینستاگرام را به سومین پلتفرم پرکاربرد شبکه اجتماعی جهان تبدیل می‌کند. بنابراین اگر کسب و کاری از هر نوعی را اداره می‌کنید، مشتریان شما (حال و آینده!) در این پلتفرم حضور دارند. مردم عاشق استفاده از اینستاگرام هستند. در یک نظرسنجی در مورد پلتفرم‌های اجتماعی ترجیحی، اینستاگرام به عنوان گزینه شماره دو انتخاب شد. بنابراین جای تعجب نیست که کاربران اینستاگرام به طور متوسط 12 ساعت در ماه را در این برنامه صرف می‌کنند. حدس بزنید که کاربران در اینستاگرام چه می‌کنند؟ به دنبال چیزهایی برای خرید هستند. 44 درصد از کاربران اینستاگرام از این برنامه برای خرید به صورت هفتگی استفاده می‌کنندمی‌کنند. همچنین 62.4 درصد از کاربران از اینستا برای دنبال کردن یا تحقیق در مورد برندها، محصولات یا خدمات استفاده می‌کنند. برخی از کاربران حتی از تعاملات تجاری فراتر می‌روند: از هر 3 کاربر فعال، 2 نفر می‌گویند اینستاگرام به آنها اجازه می‌دهد تا روابط معناداری با برندها ایجاد کنند. بنابراین مهم‌ترین دلایل اهمیت استفاده از بازاریابی اینستاگرامی را می‌توان در قالب موارد زیر خلاصه کرد:

 • اینستاگرام کانالی عالی برای دستیابی به مخاطبان بسیار زیاد است. چرا که این شبکه یکی از محبوب‌ترین و پربازدیدترین شبکه‌های اجتماعی است.
 • اینستاگرام حفظ روابط شما با مشتریان فعلی و مشتریان بالقوه را تسهیل می‎‌کند. چرا که مردم از ارتباط با برندها از طریق این شبکه لذت می‌برند.
 • اینستاگرام فرصت فروش محصولات و خدمات را به طور چشمگیری افزایش می‌دهد. چرا که کاربران زیادی از طریق این شبکه اجتماعی خرید می‌کنند.

 

مزایای اینستاگرام مارکتینگ

مهم‌ترین مزایای اینستاگرام مارکتینگ به شرح زیر است:

 • تقویت برند: بازاریابی اینستاگرام برای افزایش آگاهی از برند معجزه می‌کند. 83 درصد از کاربران اعتراف می‌کنند که این شبکه اجتماعی به آن‌ها کمک می‌کند محصولات یا خدمات جدید را کشف کنند. علاوه بر این، مردم اعتماد بیشتری به برندهای ارائه شده در اینستاگرام نشان می‌دهند.
 • بهبود تعامل با مشتریان: شبکه‌های اجتماعی یکی از بهترین کانال‌ها برای حفظ ارتباط با مشتریان هستند. آن‌ها به شما این امکان را می‌دهند که از طریق لایک یا کامنت از مخاطبان خود بازخورد دریافت کنید، آن‌ها را با محتوای جذاب درگیر کنید، آن‌ها را از پیشنهادات ویژه مطلع کنید و موارد دیگر. به نوبه خود، اینستاگرام برای تعامل با مشتری حتی بهتر از سایر پلتفرم‌های اجتماعی کار می‌کند. معمولاً یک عکس در اینستاگرام 23 درصد بیشتر از یک پست در فیس بوک دیده می‌شود، اگرچه پلتفرم دوم کاربران فعال 2 برابر بیشتری دارد.
 • افزایش فروش: در نهایت هدف اصلی هر تلاش یا کمپین دیجیتال مارکتینگ افزایش فروش است. مخاطبان اینستاگرام با میل و رغبت اقدام به خرید می‌کنند. بنابراین اینستاگرام می‌تواند باعث افزایش چشمگیر میزان فروش کسب‌وکارها مختلف شود.
اینستاگرام مارکتینگ

سخن آخر

اینستاگرام مارکتینگ اگرچه روشی قدرتمند و تاثیرگذار برای افزاش فروش و رشد کسب‌وکارهاست، روشی پیچیده است که اجرای آن به دانش و تخصص کافی در این زمینه نیاز دارد. برای این که در زمینه بازاریابی اینستاگرامی موفق باشید باید با الگوریتم پیچیده آن آشنایی داشته باشید. همچنین باید از توانایی تولید محتوای حرفه‌ای، اعم از محتوای متنی و گرافیکی نیز برخوردار باشید. علاوه بر این باید وقت کافی برای تولید محتوای منظم و پاسخگویی به مخاطبان را نیز در دسترس داشته باشید. بنابراین اگر از این شرایط برخوردار نیستید لازم است فرآیند بازاریابی اینستاگرامی خود را به متخصصان این حوزه برون سپاری کنید. آژانس برندینگ و تبلیغات پلاکت می‌تواند صفر تا صد خدمات بازاریابی در اینستاگرام و سایر فعالیت‌های برندینگ و بازاریابی را برای شما انجام دهد. خدمات این آژانس کاملا تخصصی هستند و از بالاترین میزان کیفیت برخوردارند.

سوالات متداول

 1. اینستاگرام مارکتینگ چیست؟

استفاده از شبکه اجتماعی اینستاگرام به عنوان ابزار بازاربایی و تبلیغ برند، محصول و یا خدمات آن را اینستاگرام مارکتینگ می‌نامند.

 1. استراتژی های بازاریابی در اینستاگرام چیست؟

بازاریابی محتوا و تبلیغ کسب و کار توسط افراد مشهور انواع استراتژی‌های بازاریابی اینستاگرامی را تشکیل می‌دهند.

 1. اهمیت اینستاگرام مارکتینگ چیست؟

دسترسی به مخاطبان گسترده‌ای که فعالانه با برندها در تعامل هستند و می‌خواهند از آن‌ها خرید کنند، دلیل اصلی اهمیت بازاریابی در اینستاگرام است.

 1. مزایای بازاریابی اینستاگرامی چیست؟

افزایش آگاهی از برند، بهبود تعامل با مشتریان و افزایش فروش مهم‌ترین مزایای بازاریابی در اینستاگرام به شمار می‌روند.

مطالب مرتبط

بیشتر مطالعه کنیم. بیشتر یاد بگیریم.

نظرات، سوالات و دیدگاه ها

پاسخگوی شما هستیم. سوالاتتان را از ما بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *