11 استراتژی موثر برای بازاریابی دندانپزشکی

در این مقاله به توضیحاتی در مورد بازاریابی دندانپزشکی می پردازیم که از طریق شرح برخی از مراحل اولیه و حتی کمی پیشرفته، به جذب بیماران جدید دندانپزشکی منجر می شود. در ابتدا تعریفی در مورد بازاریابی دندانپزشکی ارائه می دهیم و هدف از آن را بیان می کنیم. پس از آن استراتژی های بازاریابی دندانپزشکی را به طور مفصل شرح می دهیم و در انتها به سوالات متداول پاسخ می دهیم.

بازاریابی دندانپزشکی چیست؟

بازاریابی دندانپزشکی (Dental Marketing) برای اکثر دندانپزشکان یک چالش بزرگ است. این چالش از جایی شروع می شود که در مورد دندانپزشکی، داستان های غیر حرفه ای در بین عموم مردم شنیده می شود. پر کردن حفره های دندان با مواد تقلبی، هزینه های بیش از حد برای خدماتی که کامل دریافت نشده و جراحی های غیر اصولی، از جمله مواردی است که باعث می شود بیماران به هر دندانپزشکی اعتماد نکنند.

البته همه ما هم در مورد این مسئله موافق هستیم که یافتن یک دندانپزشک خوب دشوار است. از سوی دیگر نیز ممکن است متوجه شده باشیم که پیدا کردن تعداد زیادی مشتری خوب نیز سخت است!

بنابراین می توان هر تعامل بین کلینیک دندانپزشکی و بیمار را جزئی از بازاریابی دندانپزشکی دانست. در برخی موارد، این تعاملات شامل جزئیات مشخصی مانند نحوه پاسخگویی کارکنان مطب به تلفن ها و یا لیست خدماتی باشد که به بیماران ارائه می دهید. اصلی ترین هدف بازاریابی کلینیک دندانپزشکی این است که بیماران و مشتریان احتمالی کلینیک دندانپزشکی یک قرار ملاقات رزرو کنند چرا که جذب مداوم بیماران جدید ضروری است.

بازاریابی دندانپزشکی

استراتژی های بازاریابی دندانپزشکی

طبق گزارشات اخیر، هر دندانپزشک برای دستیابی به رشد و موفقیت در کسب و کار خود باید حداقل 20 بیمار جدید در ماه داشته باشد. خوب است بدانیم با استفاده از استراتژی های بازاریابی کلینیک های دندانپزشکی، قابلیت جذب بیماران جدید به وجود می آید.

در این بخش نیز ما به استراتژی های بازاریابی دندانپزشکی، اشاره می کنیم:

 • ایجاد صفحه Google My Business و تکمیل آن
 • بهینه سازی و سئو وب سایت
 • سرمایه گذاری بیشتر در بازاریابی دیجیتال
 • سرمایه گذاری روی استراتژی سئو بلند مدت
 • انتشار یک برنامه محتوایی ثابت برای سایت
 • افزایش حضور در رسانه های اجتماعی
 • ایجاد ویدیو به عنوان بخش مهمی از بازاریابی دندانپزشکی
 • اضافه کردن وب سایت دندانپزشکی به فهرست راهنمای دندانپزشکی
 • استفاده از تبلیغات PPC برای گرفتن جستجوهای بالا
 • درخواست بازخورد از بیماران
 • برنامه و استراتژی ویژه برندینگ دندانپزشکی
استراتژی بازاریابی دندانپزشکی

در زیر در مورد هر کدام از این استراتژی های بازاریابی دندانپزشکی توضیحاتی ارائه می کنیم:

 1. ایجاد صفحه Google My Business و تکمیل آن

ایجاد صفحه حساب در صدر فهرست استراتژی های بازاریابی دندانپزشکی قرار دارد. البته صفحهGoogle My Business شما باید بر محور استراتژی های سئوی محلی باشد. زیرا تمام اطلاعات صفحه GMB شما به طور خودکار در بسته موقعیت مکانی، همگام سازی می شود.

طبق تجربیات دیجیتالی توسط تلفن های هوشمند و جستجوهای رایانه ای، جستجوی مبتنی بر مکان برای کاربران بسیار حائز اهمیت است و کاربران به دنبال پزشکی در نزدیکی محل زندگی خود هستند. پس از تأیید صفحه GMB، تا آنجا که ممکن است صفحه خود را تکمیل کنید.

 1. بهینه سازی وب سایت

شما ممکن است زیباترین مطب دندانپزشکی را از نظر طراحی داخلی داشته باشید، اما بدون داشتن یک وب سایت، این موضوع اهمیت چندانی نخواهد داشت. وب سایت شما معمولا اولین نقطه تعامل کلینیک شما با بیماران است و آنها شما را بر اساس ظاهر و عملکرد وب سایت شما قضاوت می کنند. به همین دلیل طراحی وب سایت دندانپزشکی بسیار مهم است. شما می خواهید که با وب سایت به موارد زیر دست یابید:

 • یک طراحی ساده، سازگار و کاربر محور ارائه دهید.
 • محتوا های معتبر برای سلامت دندان ارائه دهید.
 • محیط کلینیک و دندانپزشکان را معرفی کند.
 • تصاویر جذاب در مورد خدمات کلینیک ارائه دهد.
 • بازخورد مراجعه کنندگان را به نمایش بگذارد.
 • قابلیت ارتباط سریع با دندانپزشک را برقرار کند
 1. سرمایه گذاری بیشتر در بازاریابی دیجیتال

فضای دیجیتال، جایی است که این روزها بیشتر بیماران در آن حضور دارند. بنابراین دیجیتال مارکتینگ دندانپزشکی، باعث می شود شما در موتور های جستجو و رسانه‌ های اجتماعی به علاوه ثبت نام در سایت های معرفی و نوبت دهی دندانپزشکی کلید رشد بازاریابی مطب دندانپزشکی شما است.

 1. سرمایه گذاری روی استراتژی سئو بلند مدت

بخش بزرگی از جذب بیمارانی که به دنبال مراقبت های دندانی هستند، سئو است. همانطور پیش تر اشاره کردیم، مردم تمایل دارند دندانپزشکان خود را به صورت آنلاین در موقعیت مکانی خود پیدا کرده و انتخاب کنند. مراحل قبل از جمله ایجاد GMB و بهینه سازی وب سایت به خوبی شما را در مسیر استراتژی سئوی موفق، قرار می دهد. علاوه بر این، ساختار صفحه سایت خود را ساده کنید و محتواهای نامرتب یا نامربوط در وب سایت دندانپزشکی قرار ندهید.

عنوان صفحه،URL ، توضیحات متا تگ های جایگزین تصویر و ساختار صفحه را برای هر صفحه و با توجه به استراتژی کلمات کلیدی بهینه سازی کنید. سایت را ایمن کنید. کندی سایت را برطرف کنید. برای هر یک از خدمات اصلی از جمله ویدیو، پرسش‌های متداول و هر اطلاعات مرتبط دیگری، صفحات ستونی طولانی ‌تر و غنی از محتوا ایجاد کنید. به وب سایت های معتبر لینک دهی کرده و همچنین لینک دهی داخلی به محتوای مرتبط در وب سایت خود داشته باشید.

بازاریابی کلینیک های دندانپزشکی

 1. انتشار یک برنامه محتوایی ثابت برای سایت

محتوای وبلاگی بدون تاریخ، نامرتب و نامربوط، یک ضعف در وب سایت های دندانپزشکی است. بنابراین، محتوای وبلاگ در سایت شما باید بتواند به شما در ایجاد ارزش، رتبه بندی در موتور های جستجو و تثبیت اعتبار برندینگ دندانپزشکی کمک کند.

برای این منظور، تولید محتوای دندانپزشکی شامل محتوایی از زمینه های برطرف کردن مشکلات رایج دندان، معرفی روش های دندانپزشکی، ارائه نکاتی تحت عنوان بهداشت دهان و دندان و توضیح تکنیک های جدید دندانپزشکی می باشد.

اگر نمی دانید از کجا یا چگونه شروع کنید، سعی کنید یک فرض نادرست را تصحیح کنید. اکثر بیماران به دلیل فرضیات نادرست از مراجعه به دندانپزشک خودداری می کنند. طبق تحقیقات اخیر، بیماران ادعا کردند که به دلیل نداشتن درد، نیازی به مراجعه به دندانپزشک ندارند. شما در قسمت وبلاگ سایت خود می توانید توضیح دهید که مشکلات دندان همیشه با درد شروع نمی شود و به همین دلیل است که معاینات منظم ضروری است. همچنین می توانید موضوعات پرطرفدار دندانپزشکی مانند بلچینگ دندان را پوشش دهید.

 1. افزایش حضور در رسانه های اجتماعی

تعداد بسیار زیادی از کاربران فعال در رسانه های اجتماعی وجود دارند که از پلتفرم مورد نظر برای تحقیق در مورد خرید محصولات استفاده می کنند. این مسئله باعث می شود تا استفاده از رسانه های اجتماعی و ایجاد کانال و اضافه کردن بیماران فعلی به یک استراتژی بازاریابی دندانپزشکی خوب تبدیل شود. محتوای ویدیویی بسازید که خدمات دندانپزشکی و توصیفات بیمار را برجسته می کند و آن را در شبکه اجتماعی انتشار دهید.

این موضوع نشان می دهد که شما در رسیدگی به پرونده های دندانپزشکی چقدر حرفه ای، با تجربه و قابل اعتماد هستید. ثبت عکس‌ و فیلم‌ قبل و بعد ارائه خدمات، به‌ ویژه برای دندانپزشکی زیبایی و ارتودنسی مؤثر است. نظرات مشتریان، پرسش‌ های متداول و عکس‌ های پزشکان برای پست‌ های اجتماعی را تغییر دهید.

 1. ایجاد ویدیو به عنوان بخش مهمی از بازاریابی دندانپزشکی

یکی از سریع ‌ترین راه‌ های نفوذ به ذهن کاربران در بازاریابی کلینیک های دندانپزشکی، ویدیو است. درصد زیادی از کاربران برای تماشای ویدیو از رسانه های اجتماعی استفاده می کنند. فیس بوک، توییتر، اینستاگرام، اسنپ چت و YouTubeو TikTok از جمله پر بازدید ترین رسانه های اجتماعی برای نشر ویدئو است. بنابراین ویدئو تحت عنوان خوش آمد گویی، مشخصات پرسنل و دندانپزشکان، ویدیوهای توصیفی و مروری روی مشکلات بیمار و فیلم های آموزشی می تواند تاثیر به سزایی در بازاریابی دندانپزشکی داشته باشد.

 1. اضافه کردن وب سایت دندانپزشکی به فهرست راهنمای دندانپزشکی

این مورد نه تنها به افراد کمک می کند تا شما را پیدا کنند؛ بلکه بخشی ضروری از سئوی محلی است. این فهرست های راهنما و نقل قول ها به طور مستقیم بر رتبه بندی شما در موتور های جستجو تأثیر می گذارد و سیگنالی به واسطه آنها به اطلاعات کسب و کار شما ارسال می شود. بنابراین برای این فهرست ‌ها بهتر است مطمئن شوید اطلاعات شما کامل و دقیق است.

 1. استفاده از تبلیغات PPC برای گرفتن جستجوهای بالا

راه دیگر برای اطمینان از اینکه وب سایت دندانپزشکی شما در صفحه نتایج موتور جستجو جز رتبه های بالا نمایش داده می شود، استفاده از تبلیغات PPC مخفف Pay Per Click است. تبلیغات PPC، مدلی از بازاریابی اینترنتی است که در آن تبلیغ ‌کننده هر بار که روی یکی از تبلیغاتش کلیک می‌ شود، هزینه ‌ای را پرداخت می ‌کند.

معمولا به جای تلاش برای بالا رفتن بازدیدها به صورت طبیعی، PPC یک راه مناسب برای بازدید از سایت می باشد. تبلیغات PPC اگر به درستی انجام شود، می تواند در کلمات کلیدی محتوای تولید شده رقابت ایجاد کند. این مسئله همچنین باعث برقراری ارتباط در زمان و مکان مناسب با مخاطبان هدف می شود و بسیار سریعتر نتایج خوبی را نسبت به یک برنامه طولانی مدت سئو دریافت می کنند.

در اینجا بهترین روش تبلیغات PPC برای بازاریابی دندانپزشکی آورده شده است:

 • ساخت استراتژی قوی برای کلمات کلیدی
 • بهینه سازی ساختار تبلیغات
 • به کار گرفتن افزونه های تبلیغاتی برای افزایش تعامل
 • ایجاد صفحات فرود PPC
 1. درخواست بازخورد از بیماران

در میان بسیاری از سیگنال‌ هایی که برای سایت ها درباره عملکرد آنها ارسال می ‌شود، نظرات و رتبه‌ بندی ‌های بیماران واقعی، بخش مهمی از این مسئله است. در واقع امروزه هر کاربری بررسی های آنلاین و نظرات را جدی می گیرد و بیش از 80 درصد از مشتریان به بررسی های آنلاین به اندازه توصیه های دوستان و خانواده اعتماد دارند.

درباره این موضوع، درخواست بازخورد را بلافاصله پس از تعامل با بیمار، زمانی که هنوز در ذهن آنها تازه است، ارسال کنید. ارسال درخواست در جایی که کاربر بیشتر وقت خود را آنجا صرف می کند مثل تلفن همراه، یک ایده خوب به نظر می آید. برای پاسخ دادن به نظرات مثبت و منفی برنامه ریزی کنید و محترمانه ترین پاسخ ها را بدهید.

بازاریابی مطب دندانپزشکی

 1. افزایش آگاهی از برند با تبلیغات

همانطور که می دانیم تبلیغات یکی از بهترین راه ‌ها برای تسریع برنامه بازاریابی دیجیتال فراتر از استراتژی‌ های طبیعی رشد است. واقعیت این است که استراتژی ‌های رشد طبیعی رسانه ‌های اجتماعی مدت‌ ها است که از نرخ مشارکت پایین رنج می ‌برد. آنچه باعث می شود تبلیغات در افزایش آگاهی از برند و ایجاد سرنخ ها بسیار موثر باشد به هدف گذاری بازمی گردد.

با تبلیغات حرفه ای مناسب و استراتژی های داخلی، می توان به لطف قابلیت های قوی کلینیک و هدف گذاری های دقیق مخاطبان، بازاریابی مطب دندانپزشکی خود را رشد داد.همچنین گنجاندن تبلیغات در استراتژی بازاریابی خدمات درمانی می تواند باعث شود که بیمار مناسب به مطب شما بیاید.

علاوه بر این، به نظر می‌ رسد انواع محتوای تبلیغاتی، همیشه در حال تکامل هستند و همیشه راه‌ جدیدی برای جذب مخاطبان هدف پیدا می شود. بهترین روش های استراتژی تبلیغات، سرمایه گذاری روی خلاقیت تبلیغاتی خوب از جمله طراحی گرافیکی و تولید ویدئو های جذاب است

استراتژی‌های غیر موثر بازاریابی دندانپزشکی

اکنون که در مورد بهترین استراتژی‌ های بازاریابی دندانپزشکی مؤثر اطلاعاتی ارائه کردیم، نگاهی گذرا به برخی از استراتژی ‌هایی می اندازیم که موثر نیستند و باید از آنها اجتناب شود:

 • اگر استراتژی فعلی شما کارآمد است، به این معنی نیست که برای مدت طولانی موثر خواهد ماند. به علایق روز توجه کنید و بازاریابی دندانپزشکی را بر اساس آن تنظیم کنید.
 • وب سایت دندانپزشکی قدیمی شما ممکن است سال ها پیش جدید و پیشرفته بوده باشد، اما احتمالا امروزه آن سبک قدیمی طرفدار ندارد.
 • درک کامل مخاطبان هدف و پرهیز از تبلیغاتی که بازدید کنندگانی را جذب می کند که به مشتری تبدیل نمی شوند.
 • عدم اولویت سئوی محلی
 • عدم مدیریت شهرت آنلاین
 • داشتن استراتژی بازاریابی محتوای ضعیف و تکراری
 • پیگیری نکردن نتایج استراتژی ها
 • انجام همه موارد توسط یک نفر

بازاریابی کلینیک دندانپزشکی

سوالات متداول

 1. بازاریابی دندانپزشکی چه می کند؟

بازاریابی دندانپزشکی و تبلیغات دندانپزشکی یک راهنمای مدرن برای پیشرفت کسب و کار است و با استفاده از استراتژی های بازاریابی مانند سئو محلی، بازاریابی رسانه های اجتماعی و اصلاح استراتژی های تبلیغات سنتی و قدیمی کار می کند.

 1. چرا بازاریابی مطب دندانپزشکی مهم است؟

زیرا این مسئله به شما کمک می کند تا کسب و کار خود را متمایز کرده و به صورت اختصاصی کار کنید. یک طرح بازاریابی کلینیک دندانپزشکی به این دلیل نیز مهم است که علاوه بر کمک به شناسایی بازار هدف، به بیماران کمک می کند تا بفهمند چرا باید کلینیک دندانپزشکی شما را انتخاب کنند.

 1. چگونه می توانم درآمد دندانپزشکی خود را افزایش دهم؟
 • افزایش ظرفیت کلینیک برای انجام خدمات دندانپزشکی
 • اضافه کردن خدماتی از جمله ایمپلنت، پروتز، ارتودنسی و… که سود بالایی دارند.
 • افزایش تعداد بیماران جدید
 • ارائه خدمات هر کدام از تخصص های دندانپزشکی توسط پزشک متخصص همان گرایش دندانپزشکی
 1. چگونه می توانم یک سایت دندانپزشکی با بازدهی بالا داشته باشم؟
 • استفاده از نام سایت دندانپزشکی در جستجو های محلی
 • حضور مستمر در رسانه های اجتماعی
 • ارائه مشاوره رایگان به بیماران جدید
 • و…
 1. بازاریابی دندانپزشکی چیست؟

هر تعاملی بین دندانپزشکی و بیمار جز بازاریابی سایت دندانپزشکی است. در برخی موارد ممکن است این تعاملات شامل جزئیات مشخصی مانند نحوه پاسخگویی کارکنان دفتر به تلفن یا لیست خدماتی قابل ارائه شود.

 1. راه هایی که می تواند بیماران جدید جذب کند، چیست؟

یک برند جذاب و واضح ایجاد کنید، از رسانه های اجتماعی استفاده کنید، با خدمات با کیفیت بیماران فعلی خود را همچنان داشته باشید، با استفاده از محتوای خوب، مخاطبان را از اخبار و اطلاعات مفید مطلع کنید و…

مطالب مرتبط

بیشتر مطالعه کنیم. بیشتر یاد بگیریم.

نظرات، سوالات و دیدگاه ها

پاسخگوی شما هستیم. سوالاتتان را از ما بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *