اصول تبلیغات پزشکی

امروزه تبلیغات و بازاریابی را می‌توان در زمره رموز اصلی موفق شدن در هر تجارت و کسب و کاری دانست. کسب و کار‌های حوزه پزشکی، بهداشت و سلامت نیز از این قاعده مستثنا نیستند. تبلیغات پزشکی موفق و پربازده نیازمند رعایت برخی اصول و همچنین به کارگیری روش‌ها و تکنیک‌های به روز و مناسب است. در این مقاله ضمن بیان ضرورت و اصول تبلیغات پزشکی، به معرفی بهترین روش‌ها و تکنیک‌های تبلیغاتی در حوزه سلامت و پزشکی می‌پردازیم.

ضرورت تبلیغات پزشکی و سلامت

تجارت‌ها و کسب و کارهای پزشکی در سال‌های اخیر گسترش چشمگیری یافته‌اند. به همین دلیل رقابت در این حوزه به طرز چشمگیری شدت یافته است. از این رو پزشکانی که فکر می‌کنند تنها با افزایش قابلیت‌ها و ارائه خدمات خوب در حوزه بهداشت و درمان می‌توانند به موفقیت‌های چشمگیر دست یافته و گوی سبقت را از رقبایشان بربایند، احتمالا شکست خواهند خورد و یا در بهترین حالت مدت زمان زیادی را باید بی‌وقفه تلاش کنند تا به نتیجه دلخواه خود برسند.

در واقع با بهره گیری از تبلیغات و بازاریابی موثر و هدفمند در حوزه خدمات پزشکی و سلامت می‌توان یک مسیر 15 ساله موفقیت را در یک بازه زمانی ۵ ساله طی کرد.

تبلیغات و بازاریابی اصولی نقش موثری در برندینگ پزشکی خواهد داشت. یک باور اشتباه در زمینه تبلیغ پزشکی این است که هرچه هزینه بیشتری برای تبلیغات صرف شود تبلیغ پزشکی بازده بهتری خواهد داشت. این باور باعث می‌شود پزشکان و صاحبان مشاغل خدمات بهداشت و درمان هزینه بسیاری را صرف تبلیغات غیر مؤثر کنند و پس از مدتی به علت نگرفتن نتیجه سرخورده شده و تبلیغات را رها کنند. در حالی که با رعایت اصول تبلیغات حوزه پزشکی و بهره‌گیری از نظرات متخصصان در زمینه بکارگیری از روش‌ها و تکنیک‌های تبلیغات، می‌توان با صرف هزینه نه چندان گزاف بیشترین بازده را در کسب و کار های حوزه پزشکی بدست آورد.

تبلیغات در حوزه پزشکی و سلامت

اصول تبلیغات حوزه پزشکی

در این بخش از مقاله به معرفی مهم‌ترین اصول تبلیغات حوزه پزشکی و شیوه های تبیلغات در حوزه پزشکی می‌پردازیم:

 1. تبلیغات پزشکی و سلامت باید درون‌مایه‌ای ذاتی داشته باشند: تبلیغات پزشکی باید دارای مفهوم و جذابیت باشند تا بتوانند نظر افراد زیادی حتی خارج از حیطه‌ مخاطبان را به خود را جلب کنند. برای مثال اگر کودکان یک تبلیغ حوزه سلامت را که جامعه هدف آن بزرگسالان هستند دوست داشته باشند و بالعکس، این تبلیغ را می‌توان یک تبلیغ موفق در حوزه بهداشت و سلامت قلمداد کرد.
 2. تبلیغات پزشکان باید همکاری و مشارکت مخاطبان را جلب کند: تبلیغات حوزه بهداشت و سلامت باید بیماران و در حالت کلی‌تر مخاطبان را نسبت به انجام دادن فعالیتی ترغیب کند. این فعالیت می‌تواند گرفتن یک شماره، دعوت به خندیدن و یا صرفاً فکر کردن به چیزی باشد.
 3. تبلیغات حوزه بهداشت و سلامت باید واکنشی احساسی مخاطبان را برانگیزند: این اصل را می‌توان مهم‌ترین اصل در تبلیغات پزشکی دانست. برانگیختن احساسات و نیازهای اساسی مخاطبان در هر تبلیغی ضرورت دارد.
 4. تبلیغات برای پزشکان باید کنجکاوی مخاطبان را تحریک کند: مخاطبان تبلیغ پزشکی باید برای بیشتر دانستن در مورد کسب و کار مورد نظر تحریک و علاقه‌مند شوند. در حال حاضر استفاده از دیجیتال مارکتینگ پزشکی از راهکارهای کلیدی تبلیغات پزشکی است.
 5. تبلیغات حوزه بهداشت و درمان موفق باید مخاطبان را شگفت‌زده کند: متعجب کردن مخاطبان به کار بردن یک عنوان غیر معمول و یا یک تصویری غیرمنتظره، به کار بردن ترفندی خلاقانه و جدید در افتتاحیه‌ کلینیک از جمله تکنیک‌های شگفت‌انگیز ساختن یک تبلیغ پزشکی موفق به شمار می‌رود.
 6. تبلیغات پزشکی موفق انتقال دهنده‌ اطلاعات بدیهی به مخاطبان باشند: منظور از اطلاعات بدیهی مسائلی چون نام برند، مخاطبان آن، کارایی خدمات ارائه شده و اطلاعاتی از این قبیل است.
 7. تبلیغات برای پزشکان باید موثر، متمایز و نوآورانه باشد: برای کسب و کار خود در حوزه سلامت باید تبلیغی فراهم کنید که بسیار متمایز بوده و انتظار مخاطبان باشد و باعث شگفتی افراد شود.

تبلیغات موفق و موثر نیازمند کار تخصصی و مشورت با کارشناسان با تجربه این حوزه است. پیشنهاد ما به پزشکان و صاحبان کسب و کارهای حوزه بهداشت و سلامت بهره‌گیری مشاوره رایگان تخصصی تبلیغات و بازاریابی حوزه پزشکی آژانس برندینگ پلاکت است.

بهترین و موثرترین تبلیغات حوزه پزشکی و سلامت کدامند؟

قدرتمندترین و ارزان‌ترین نوع تبلیغات پزشکی، تبلیغات دهان به دهان است. این که یک پزشک کاری کند که دیگران در مورد او سخن بگویند. اگر پزشکان کاری کنند که بیمارانشان آن‌ها را به اطرافیان خود معرفی کنند، موثرترین و قدرتمندترین و در عین حال ارزان‌ترین نوع تبلیغات حوزه پزشکی و سلامت را در اختیار خواهند داشت. بنابراین بهتر است تبلیغات پزشکی به شکلی باشند که باعث شود مراجعان در مورد شما به عنوان یک پزشک ماهر صحبت کنند و شما را به اطرافیانشان معرفی کنند. مهم‌ترین عواملی که باعث می‌شود بیماران برای پزشکان تبلیغات دهان به دهان داشته باشند عبارتند از:

 • تخصص و تجربه پزشکان در درمان بیماری‌ها: بدون شک تخصص و مهارت پزشکان در زمینه مداوای بیماران مهم‌ترین عامل در بدست آوردن تبلیغات دهان به دهان توسط مراجعان است. در این حالت اصول پرسونال برندینگ پزشکی به طور کامل رعایت شده است.
 • نحوه برخورد با بیماران: داشتن روابط عمومی بالا و برخورد خوب با بیماران و مراجعان یک امتیاز بسیار بزرگ برای پزشکان محسوب می‌شود. این عامل نقش پررنگی در تبلیغات دهان به دهان مشتریان برای پزشکان ایفا می‌کند. در انتخاب و استخدام کادر پرسنل خود، مانند منشی نیز داشتن روابط عمومی بالا را در اولویت خود قرار دهید.
 • ارائه اطلاعات مفید به مراجعان و بیماران: برای بیماران و مراجعان اطلاعات پزشکی که پزشک معالج در اختیار آن‌ها می‌گذارد بسیار با ارزش و قابل توجه است. به این منظور می‌توان بروشور و کاتالوگ هایی که در آن اقدامات لازم برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها، اقدامات مراقبتی لازم برای بعد از جراحی و موارد مانند آن توضیح داده شده را طراحی و تهیه نمود و در اختیار مراجعان قرار دارد. بیماران با نشان دادن این بروشورها به خانواده و اطرافیان خود تبلیغات دهان به دهان برای پزشک را گسترش خواهند داد.

تبلیغات برای پزشکان

تکنیک‌های تبلیغات پزشکی و سلامت

شیوه‌ها و تکنیک‌های تبلیغات پزشکی و سلامت با گذر زمان و پیشرفت تکنولوژی دستخوش تغییرات فراوانی گردیده است. به طوری که تکنیک‌های تبلیغاتی که در پنج سال پیش موثر بود، در حال حاضر دیگر امروز کارایی ندارد. به همین دلیل پزشکان همواره باید در جست و جوی ایده‌های به روز و نوین برای تبلیغات خود باشند. در این بخش برخی از اصلی‌ترین روش‌های تبلیغات پزشکان را معرفی خواهیم نمود.

روش‌های تبلیغات پزشکان را می‌توان به دو دسته‌های تبلیغات آفلاین و آنلاین تقسیم کرد. تکنیک‌های تبلیغات آنلاین پزشکان عبارتند از:

 1. طراحی سایت و سئو

داشتن یک وب سایت کارآمد و بهینه سازی آن با استانداردهای سئو یکی از اصلی‌ترین تکنیک‌های تبلیغات پزشکی است. در طی یک پژوهش مشخص گردید که در سال 2007، 70 درصد مردم دنیا پیش از این که اقدام به خرید کالا و خدمات کنند، ابتدا جستجویی در آن رابطه در اینترنت انجام می دهند. مطمئنا با گذشت نزدیک به ۱۴ سال از این پژوهش و افزایش دسترسی مردم دنیا به اینترنت، این میزان، بیشتر شده است.

 1. تبلیغات پزشکی در شبکه‌های اجتماعی

تبلیغ در شبکه اجتماعی ییا به گونه دیگر دیجیتال مارکتینگ یکی دیگر از شیوه‌های تبلیغات در حوزه پزشکی و سلامت است. تبلیغ پزشکی در رسانه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام با سرعت چشمگیری رو به افزایش است. تولید محتوای جذاب در شبکه‌های اجتماعی در جذب مراجعان برای پزشکان بسیار موثر است. استفاده از طراحی گرافیکی استاندارد در این بخش می تواند در جذب متقاضی در شبکه های اجتماعی موثر باشد.

 1. تولید و انتشار محتوا

تولید و انتشار محتوای خاص و مفید در حوزه پزشکی را می‌توان از جمله دیگر روش‌های تبلیغات برای پزشکان قلمداد کرد. محتوای جذاب و مفید نقش اساسی را در جذب مخاطبان ایفا می‌کند.

روش‌های آفلاین تبلیغات پزشکان

روش‌های آفلاین تبلیغات پزشکان از قدمت زیادی برخوردار است. این روش‌های در صورت استفاده صحیح هنوز می‌توانند کارایی داشته باشد. تکنیک‌های آفلاین تبلیغات پزشکان عبارتند از:

 • پخش فلایرها و تراکت‌ها: این روش یکی از شیوه‌های تبلیغاتی پزشکی است که محبوبیت زیادی دارد. زیرا این روش پیام و شعار پزشکان را آنطور که خودشان تمایل دارند به گوش مخاطبان می‌رساند. همچنین شیوه‌های جدیدتری چون فلایرهای آهنربایی می‌تواند نظر مخاطبان بیشتری را به خود جذب کند.
 • بنرها: بنرها تنوع شکل و اندازه زیادی دارند و می‌توانند در مکان‌های مختلفی از شهر نصب شوند. گفتنی است که استفاده از بنر برای تبلیغات حوزه سلامت و درمان در برخی مواقع می تواند کارایی بالایی داشته باشد.
 • ارسال پیام تبلیغاتی به مخاطبان: استفاده از پیامک‌های تبلیغاتی دیگر روش تبلیغات پزشکی آفلاین است. با ارسال پیام‌های ساده و واضح پزشکان می‌توانند خود و خدماتشان را به مخاطبان معرفی کنند.

تبلیغات پزشکی

برگزاری کمپین های تبلیغات پزشکی

برگزاری کمپینهای تبلیغاتی جدیدترین و موثرترین تکنیک تبلیغ پزشکی محسوب می‌شود. در کمپین‌های تبلیغات پزشکی با مشخص کردن جامعه هدف و بودجه در دسترس برای تبلیغات، از ترکیب موثری از روش‌های مختلف آنلاین و آفلاین پزشکی استفاده می‌شود. ویژگی‌های یک کمپین تبلیغاتی خوب عبارت است از:

 • واقعی و قابل اجرا بودن کمپین
 • برآورد هزینه‌های اجرایی
 • طراحی گرافیکی استاندارد
 • داشتن شعار کلیدی
 • متفاوت بودن
 • محتوای خلاقانه و موثر

برگزاری کمپین تبلیغاتی پزشکی تخصصی برای حوزه تبلیغ پزشکی و سلامت و موفقیت در فضای رقابت کنونی ضرورت دارد.

سوالات متداول

 1. تکنیک‌های متداول تبلیغات پزشکی به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

روش‌های متداول تبلیغات پزشکی به دو دسته آنلاین و آفلاین تقسیم می‌شوند.

 1. مهم‌ترین روش‌های آنلاین تبلیغات پزشکی کدامند؟

طراحی سایت و سئو، تبلیغات شبکه‌های اجتماعی و تولید و انتشار محتوا از جمله مهم‌ترین روش‌های تبلیغات در حوزه پزشکی و سلامت هستند.

 1. مهم‌ترین تکنیک‌های آفلاین تبلیغات پزشکی کدامند؟

پخش فلایرها و تراکت‌ها، بنرها و پیامک‌های تبلیغاتی.

 1. منظور از برگزاری کمپین‌های تبلیغاتی پزشکی چیست؟

در کمپین‌های تبلیغاتی پزشکی با مشخص کردن جامعه هدف و بودجه در دسترس برای تبلیغات، از ترکیب موثری از روش‌های مختلف آنلاین و آفلاین پزشکی استفاده می‌شود.

مطالب مرتبط

بیشتر مطالعه کنیم. بیشتر یاد بگیریم.

نظرات، سوالات و دیدگاه ها

پاسخگوی شما هستیم. سوالاتتان را از ما بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *