مشاوره بازاریابی پزشکی

مشاوره بازاریابی پزشکی به معنای استفاده از دانش و تجربه متخصصان حوزه بازاریابی در صنعت و تجارت پزشکی، درمان و سلامت است. در فرایند مشاوره بازاریابی پزشکی، مشاوران به پزشکان چارچوبی از تئوری‌ها، استراتژی‌ها و تکنیک‌ها را پیشنهاد می‌کنند. عمل به این پیشنهادات بر رونق کسب و کار پزشکان تاثیر چشمگیری خواهد داشت. در این مقاله اطلاعات مفید و جامعی را در رابطه با مشاوره بازاریابی پزشکی مطرح خواهیم نمود.

مشاوره بازاریابی پزشکی چیست؟

برای رشد کسب و کار پزشکی خود چه کاری می‌توان انجام داد؟ چگونه خدمات خود را به مخاطبان معرفی کنیم؟ آیا خدمات جدید ما به اندازه کافی نیازهای مراجعان را برآورده می‌کند؟ آیا خدمات درمانی ما تصویری با کیفیت به مشتریان ارائه می دهد؟ پاسخ به سوالات این چنینی در فرایند مشاوره بازاریابی انجام می‌شود. یک مشاور بازاریابی پزشکی فرصت‌های تجاری را بررسی می‌کند و اطلاعات ارزشمندی را به پزشکان ارائه می‌دهد.

مشاوره در زمینه های مختلف از جمله مشاوره برندینگ پزشکی، مشاوره تبلیغات پزشکی و همچنین ارائه استراتژی بازاریابی خدمات درمانی در حیطه وظایف مشاور است. استفاده از این اطلاعات شانس موفقیت پزشکان را افزایش و خطر شکست کسب و کار آن‌ها را کاهش می‌دهد.

مشاور بازاریابی پزشکی

مزایای استفاده از مشاوره بازاریابی پزشکی چیست؟

 • بهره‌مندی از دانش خاص: مشاوره بازاریابی پزشکی به‌عنوان یک خدمت، کسب ‌وکارهای این حوزه را قادر می‌سازد تا به دانش بازاریابی بسیار پیشرفته دسترسی داشته باشند. کسب ‌و کارهای موفق در هر حوزه همیشه در جستجوی نظرات بسیار تخصصی و کمک‌های متخصصین هستند. تا نه تنها کارها را به انجام برسانند، بلکه برای ایجاد مزیت رقابتی در بازار نیز تلاش کنند. خدمات مشاوره همیشه برای افزودن ارزش به برند و فعالیت‌های بازاریابی الزامی است. مزیت اصلی مشاوران بازاریابی توانایی آنها در ارائه دید تخصصی و جلوگیری از اشتباهات بازاریابی است.
 • گسترش چشم‌اندازها و پیشنهادات متفاوت: پیچیدگی بازاریابی در عصر جدید، به ویژه بازاریابی دیجیتال تقاضای عمده‌ای را برای مشاوران ایجاد کرده است. مشاور بازاریابی پزشکی یک منبع خارجی است که نظرات جدید را سر میز پزشکان می‌آورد. مداخله شخص ثالث می‌تواند تفاسیر جدیدی از وضعیت و مشکلات بازاریابی ارائه دهد. یک مشاور مجرب توانایی نشان دادن تحقیقات دقیق و ارائه یک فرضیه گسترده را دارد. اساساً یک منبع خارجی بودن به مشاور بازاریابی اجازه می‌دهد تا بیشتر بررسی کند و تجزیه و تحلیل از شرایط را گسترش دهد.
 • تقویت انعطاف پذیری: در نهایت، نقش خدمات مشاوره بازاریابی پزشکی به رویکردی برای تقویت انعطاف پذیری برنامه‌های بازاریابی تبدیل شده است. این انعطاف پذیری، بخش‌های بازاریابی را به سمت رویکردهای جسورانه‌تر سوق می‌دهد. در حالی که کسب و کارهای پزشکی متوسط ​​دارای یک برند و رویکرد بازاریابی تثبیت شده هستند، کسب و کارهای نوپا در تجارت پزشکی به دنبال متخصصانی هستند که در تنظیم استراتژی و برندینگ پزشکی به آن‌ها کمک کنند. خدمات مشاوره بازاریابی پزشکی می‌تواند با انواع مختلف کسب و کارها و برندها بر اساس مقیاس، بودجه و اندازه بازار در تعامل باشد. مشاوران بازاریابی معمولاً انعطاف پذیر هستند و می‌توانند خدمات سفارشی متناسب با بودجه و اندازه کسب و کارهای پزشکی را به آن‌ها ارائه دهند.

وظایف مشاور بازاریابی پزشکی

مشاوره بازاریابی پزشکی شامل مشاوره به پزشکان در مورد بهترین راه برای دستیابی و جذب مشتریان و وفادار سازی آن‌هاست. مشاوران بازاریابی پزشکی می‌توانند طیف وسیعی از خدمات را ارائه دهند. این خدمات که عبارتند از:

 • ارزیابی فعالیت‌های بازاریابی فعلی و ارائه پیشنهادات برای بهبود این فعالیت‌ها
 • کمک به طراحی، برنامه‌ریزی و اجرای کمپین‌های بازاریابی سنتی و دیجیتال آموزش بازاریابان کسب و کارهای پزشکی در مورد بهترین شیوه‌ها
 • ارائه راه‌حل‌ها و روش‌های جدید برای دستیابی به مشتریان و وفادارسازی آن‌ها
 • پیگیری موفقیت استراتژی‌های بازاریابی با استفاده از ابزارهای تحلیلی
 • کنترل هزینه‌های بازاریابی
 • کنترل بازده تبلیغات
مشاوره بازریابی برای پزشکان

ویژگی‌های یک مشاور بازاریابی پزشکی

بسیار مهم است که یک مشاور بازاریابی پزشکی بتواند توصیه‌ها و راه حل‌های بی‌طرفانه‌ای را برای موفقیت فعالیت‌های بازاریابی پزشکان ارائه دهد. هر کسی در این نقش باید دانش پیشرفته‌ای از دیجیتال مارکتینگ پزشکی داشته باشد. همچنین یک مشاور بازاریابی باید بتواند در زمینه‌های کلیدی مانند رسانه‌های جمعی، شبکه‌های اجتماعی، سئو، بهینه سازی و تولید محتوای پزشکی مشاوره دهد. یک مشاور بازاریابی باید از روابط عمومی بسیار خوبی برخوردار باشد.

برخورداری از فن مذاکره نیز برای مشاوران بسیار مهم‌ است. زیرا مشاوران باید بتوانند کلیه افراد درگیر فرایند مشاوره بازاریابی پزشکی را برای اجرای نظرات خود متقاعد کند. شناخت صحیح و کامل از بازار خدمات بهداشت و درمان، توانایی مطالعه و تحلیل بازار و به روز بودن دیگر ویژگی‌های کلیدی برای یک مشاور بازاریابی پزشکی به شمار می‌رود.

فرایند کلی مشاوره بازاریابی پزشکی

اساساً، مدل مشاوره بازاریابی پزشکی در چندین سطح با طرح کسب و کارهای پزشکی در ارتباط است. تحقیقات بازار یک مرحله کلیدی برای درک بازار و مصرف کننده است. تنظیم چشم اندازهای مناسب و بدست آوردن بینش صحیح، سنگ بنای راه اندازی برند و طراحی استراتژی کسب و کار است. مشارکت بازاریابی در ساختار و زیرساخت سازمانی کسب و کار بسیار مهم است.

علاوه بر این، کسب‌وکارهای پزشکی به سمت مدل‌های مشتری محور حرکت می‌کنند که مستلزم ایجاد یک تحلیل مؤثر مشتری و ارتباط با مشتری است. با توجه به این نکات، گام‌های مختلف در فرایند مشاوره بازاریابی پزشکی در راستای جذب بیمار جدید عبارتند از:

 1. در گام اول از این فرایند وضعیت فعلی کسب و کار پزشکی در ابعاد مختلف، از جمله طرح کسب و کار، میزان درآمد فعلی، روش‌‌های بازاریابی مورد استفاده و بازده آن‌ها انجام می‌شود.
 2. در دومین گام مطالعات بازار و مشتریان توسط مشاور انجام می‌شود.
 3. در گام سوم بینش مناسب از شرایط فعلی به پزشکان و صاحبان کسب و کارهای پزشکی داده می‌شود.
 4. در گام چهارم هدف گذاری برای آینده کسب و کار انجام می‌شود.
 5. در پنجمین و آخرین گام طرح جدید بازاریابی با توجه به بودجه در دسترس تدوین می‌شود.
مشاوره بازاریابی

سخن پایانی

در دنیای امروز که رقابت تنگاتنگی بین کسب و کارهای پزشکی وجود دارد، بازاریابی اصولی از اهمیت زیادی برخوردار است. طراحی و اجرای یک برنامه بازاریابی حرفه‌ای و اصولی، مستلزم بهره‌مندی از دانش و تجربه متخصصان این حوزه است. آژانس پلاکت ارائه دهنده خدمات تخصصی مشاوره بازاریابی پزشکی به پزشکان محترم می‌باشد.

سوالات متداول

 1. مشاوره بازاریابی پزشکی چیست؟

مشاوره بازاریابی پزشکی به معنای فرایند ارائه پیشنهادات بازاریابی برای افزایش مشتریان و وفادارسازی آن‌ها در کسب و کارهای پزشکی است.

 1. وظایف مشاور بازاریابی پزشکی چیست؟

ارزیابی برنامه‌ها و فعالیت‌های بازاریابی فعلی، ارائه پیشنهادات برای اصلاح و بهبود این برنامه‌ها، طراحی و اجرای کمپین‌های بازاریابی سنتی و دیجیتال، پیگیری موفقیت استراتژی‌های بازاریابی، کنترل هزینه‌های بازاریابی و بازده تبلیغات مهم‌ترین وظایف مشاوران بازاریابی پزشکی را تشکیل می‌دهند.

 1. ویژگی‌های کلیدی یک مشاور بازاریابی پزشکی خوب چیست؟

روابط عمومی خوب، دانش فنون مذاکره، آشنایی کامل با بازار خدمات بهداشت و درمان، توانایی مطالعه و تحلیل بازار و تسلط بر روش‌های بازاریابی سنتی و نوین ویژگی‌های کلیدی یک مشاور بازاریابی پزشکی خوب را تشکیل می‌دهند.

 1. گام‌های فرایند مشاوره بازاریابی پزشکی چیست؟

۱.مطالعه وضعیت فعلی کسب و کار، ۲. مطالعه بازار و رقبا، ۳. انتقال بینش صحیح به پزشکان و مالکان کسب و کار،۴. هدف گذاری و بودجه ریزی، ۵. طراحی و اجرای برنامه بازاریابی جدید.

مطالب مرتبط

بیشتر مطالعه کنیم. بیشتر یاد بگیریم.

نظرات، سوالات و دیدگاه ها

پاسخگوی شما هستیم. سوالاتتان را از ما بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *